شهرداری فریمان

معرفی شهر فریمان

فریمانی‌ها مردمانی متدین، سخت کوش، پاک اندیش، مهمان دوست و مهمان نوازند. جمعیت شهرستان فریمان در سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1390هـ . ش، 93882 نفر بوده است، . مهم‌ترین دلایل رشد شهر، وجود سد فریمان در حدود 10 کیلومتری غرب شهر و نیز احداث کارخانه قند در مجاورت شهر است. وجود زمین‌های حاصل‌خیز در دوره‌های‌مختلف اسباب رشد شهر را فراهم ساخته است چنان‌که کشت چغندر قند در زمان حاضر اقتصاد شهر را مشخصاً تحت تأثیر قرار داده است. مهم‌ترین صنایع دستی این شهرستان فرش بافی، قالیچه و گلیم و کرباس بافی، پارچه های ابریشمی، شال گردن، جوراب، دست‌کش، تکه دوزی روی لباس است. صنایع دستی فریمان از دیرزمان دارای اعتبار و شهرت بوده و تنوع زیادی در آن دیده می‌شود.

از مهم‌ترین صنایع دستی شهرستان فریمان فرش‌بافی است. فرش‌بافی بیش تر روی قالیچه متمرکز شده و جنبه صادراتی دارد. گلیم بافی نیز از هنرهای دستی پیشین مردم فریمان به ویژه در نواحی عشایری و روستایی است در بیش‌تر نقاط گلیم را پلاس می گویند بافت آن به وسیله کارگاه‌های افقی و در روی زمین است به واسطه رونق فرش‌بافی، گلیم بافی، و تهیه نمد، رنگرزی هم رونق دارد. گلیم مرغوب از پشم و گونه نامرغوب آن از ر شته پتوهای کهنه با رنگ آمیزی استفاده می شود. جوراب بافی و بافت دیگر لباس های گرم نیز از دیگر صنایع دستی شهرستان فریمان است.هم‌چنین‌ درنقاط‌مختلف این شهرستان کارگاه‌های پارچه بافی سنتی به تهیه کرباس، چادرشب و ملحفه و بافت کرباس های سفید و ظریف نیز مشغول هستند.

robat
رباط فریمان

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی

واژه فریمان از دو پاره «فر» و «مان» تشکیل شده است. فر، که ریشه اوستایی و پهلوی دارد، به معنی جلال، شکوه و فروغ خدایی است. مان، صیغه امر از فعل ماندن است. بنابراین واژه فریمان، که شامل دو پاره فری و مان است، یعنی باشکوه و جلال بمان. شهر فریمان یکی از قدیمی ترین زیستگاههای خراسان بوده بطوریکه مصداق آن تپه ها ومحوطه های تاریخی است که از هزارهء چهارم قبل از میلاد مسیح تا اواخر دوره اسلامی در این شهرستان وجود دارد. فریمان درگذشته همواره از وقایع تاریخی نیشابور متاثر بوده به زعمی که این منطقه اسفنج یا اشبند نامیده شده است که از مضافات نیشابور کهن بوده است.مرکز آن فرهاد گرد یا ده فرهاد بود که اکنون در 15 کیلومتری غرب شهر فریمان قراردارد.همچنین کاروانسرای فریمان در راه یکی از انشعابات جاده ابریشم که سنگ بست را به هرات اتصال می داد قرارداشت. سنگ بست به سبب موقعیت ممتازش بر کنار جاده ابریشم وقرار گرفتن در تقاطع راههای پنجگانه:مرو،هرات ،قهستان،نیشابوروتوس بسیار مورد توجه وبا اهمیت بود.این اهمیت چنان زیاد بود که ارسلان جاذب سپه دار توس در دوره غزنوی در این مکان کاروانسرای بزرگی ساخت وآخر الامر در جوار همان عمارت به خاک سپرده شد. در حال حاضرآثار تاریخی –سیاحتی فراوانی در این شهرستان به جای مانده است که بطور اجمالی به ذکر آنها می پردازیم.

مشخصات جغرافیایی

شهرستان فریمان، با پهنه ای حدود 4132 کیلومتر مربع میباشد که حدود 5/2 مساحت استان خراسان رضوی را به خود اختصاص می دهد . این شهرستان در خاور خراسان، از سوی شمال و باختر به شهرستان مشهد، از خاور به شهرستان تربت جام، و از جنوب به شهرستان تربت حیدریه محدود است. شهرستان فریمان توسط کوه های بلند احاطه شده است، که بلندترین آن در خاور، کوه دال و در باختر کوه یخ آبی و در جنوب، کوه های وقاری است. شهر فریمان، در سر راه تربت جام – تایباد – اسلام قلعه قرار دارد. آب و هوای شهرستان فریمان معتدل است.

0 +
جمعیت شهر
0 %
رشد جمعیت
0
مساحت (Km)

نقشه شهر فریمان